KOŠICKÉ FOLKLÓRNE DNI2019-05-13T08:14:10+00:00

20 ROČNÍKOV KOŠICKÝCH FOLKLÓRNYCH DNÍ

V rokoch 1995 až 2016 bolo občianske združenie Košické folklórne štúdio hlavným organizátorom jedinečného folklórneho podujatia. Košické folklórne dni sú príkladom kvality folklórnej scény, ktorá vyrástla na spolupráci folklórnych súborov v Košiciach. O tejto skutočnosti svedčilo 20 ročníkov tohto mimoriadne osobitého podujatia, ktoré spájalo súbory pôsobiace na území mesta Košice. Bolo príležitosťou na prezentáciu výsledkov umeleckého snaženia ale aj priestorom pre vzájomné spoznávanie sa súborov pri športe, spoločných vystúpeniach, tanečnej zábave či súťažiach.

PROGRAMY Košických folklórnych dní:

Košické folklórne dni boli každoročne naplnené programom určeným rovnako členom folklórnych súborov ako aj širokej verejnosti. Obsahom podujatia boli športové súťaže, hudobno–spevácke programy, tanečné programy, súťaže tanečníckych schopností o “Cenu Štefana Mráza”, škola tanca pre deti, škola tanca pre dospelých, rozpravy o folklóre, výstavy.

Okrem toho sa v rámci podujatia uskutočnili aj regionálne postupové súťaže v hudbe a tanci, súťaže ľudových hudieb v hraní pre tanečnú zábavu, súťaže speváckych skupín a súťaže mladých choreografov.

20. ROČNÍKOV Košických folklórnych dní – zaujímavosti z pohľadu štatistiky:

Košické folklórne dni sa konali každoročne (okrem r. 2015) od roku 1995 do roku 2016.
Prvý ročník sa uskutočnil pod názvom Dni košických folklórnych súborov a konal sa v dňoch 10. – 12. novembra 1995.

Prvé športové súťaže boli v minifutbale a stolnom tenise. K nim pribudol bowling, stolný futbal, nohejbal a volejbal.

Prvá súťaž tanečníckych schopností sa uskutočnila v roku 1997.

Súťaž začínajúcich choreografov ľudového tanca sa uskutočnila v rokoch 2002, 2004, 2006 a 2008.

Súťaž ľudových hudieb sa uskutočnila v rokoch 2005, 2006 a 2007.

Súťaž speváckych skupín v rokoch 2009 a 2011.

Hudobno – spevácky program sa uskutočnil celkovo 18-krát.

Každý ročník mal svoje zavŕšenie v podobne galakoncertu s názvom “Naše tance a hostia”. Do programu Košických folklórnych dní sa zapojilo celkovo 72 kolektívov

Festivalu sa pravidelne zúčastňovali súbory Borievka, Čarnica, Hornád, Jahodná, Železiar, neskôr aj Omladina. Z detských súborov sa všetkých programov zúčastnili súbory Čarnička, Hanička, Jahôdka, Železiarik

Medzi účinkujúcich neraz patrili aj zahraničné súbory z Česka, Ruska, Rakúska, Bieloruska, ale nechýbali ani súbory z Japonska, Arménska či Cypru. Celkový počet zúčastnených zahraničných súborov bol 20.

V rámci sprievodných aktivít sa v prvých ročníkoch konali podujatia tradičnej ľudovej kuchyne. Ozdobou každého ročníka bola mačanka a kapusta s mäsom podľa receptu Danky Nogovej (FS Borievka), ktorá tieto tradičné špeciality sama pripravovala.

V roku 1997 sa na javisku odohral Tanečný maratón súboru Železiar, ktorý sa 43 choreografiami v rozsahu cez 4 hodiny zapísal do slovenskej Knihy rekordov.

Okrem vyššie menovaných súborov sa KFD zúčastňovali alebo zúčastnili:

folklórne súbory: Blancar z Nižného Klatova, Vinica z Myslavy, Škvarkare z Košickej Novej Vsi, Ilosvai z Veľkej Idy, Vranovčan z Vranova nad Topľou, Váh z Liptovského Mikuláša Radosť z Trenčína, Ekonóm z Bratislavy, Urpín z Banskej Bystrice, Partizán z Partizánskej Lupče, Stavbár zo Žiliny, Orgonina z Vranova nad Topľou, Lipa z Bratislavy, tanečné zoskupenie Partia z Bratislavy. V prvých rokoch aj zaniknuté súbory Východniar, Uj Nemzedék z Košíc.

dedinské skupiny: Krasňanka z Krásnej nad Hornádom, Škvarkare z Košickej Novej Vsi, Parchovianka z Parchovian, Raslavičan z Raslavíc, Šumiačan zo Šumiaca.

detské súbory: Jazierko, Viganček, Pagáčik. Východniarik a Čarnička z Košíc, Štvorlístok z Trenčianskej Turej, DĽH Bernoláčik, DĽH Jantár a Malí Muzikanti z Košíc

mládežnícke súbory: Želiezko z Košíc, Žiara z Košíc.

seniorské folklórne súbory: Omladina, Košičan a Žezlo z Košíc

spevácke zoskupenia: Košicke parobci, Košicki špivaci, Marína zo Zvolena, Trnky z Banskej Bystrice

ľudové hudby: Raslavičan, ĽH zo Sene, ĽH z Hanušoviec nad Topľou, ĽH zo Zámutova, DĽH Bernolák, DĽH Jantár, Muzička, Abovčane

iné folklórne zoskupenia: KMAF- Klub milovníkov autentického folklóru, Všetečníci z Bratislavy, Folklórno – folková humoristická skupina Drišľak,
o.z. Dragúni, Tanečná skupina Bočkoroši

zahraničné súbory: Turianska Dolina (Ukrajina), DFS Džereľcja Karpat (Ukrajina), DFS Mladuška, Lipa (Maďarsko) , Detský tanečný súbor Zemplén (Maďarsko), FS Prameň (Maďarsko), FS SZIVARVÁNY(Maďarsko), Vlčnovjan (Česko), Dolina (Česko), Kéve (Maďarsko), Súbor Talica (Rusko),
tanečný súbor Bolero (Rusko) FS Arabesky (Rusko), Murztaler Tanzlmusi (Rakúsko), Laografikos omilos Pissuriu (Cyprus), tanečný súbor Arabesky (Rusko), hudobná skupina Melódia (Rusko), ĽH Poľana (Česko), FS Krásna Hôrka (Japonsko), Súbor Donských Arménov ANI (Rusko), FS Hosti (Bielorusko), Národný súbor ľudových piesní Charašucha (Bielorusko)