V Košiciach i na Slovensku nájdete mnoho detských folklórnych súborov. Jeden z nich DFS Železiarik, oslávil nedávno svoje okrúhle výročie, 50 rokov.

Ako to všetko začalo?

V roku 1974 sa vtedajšie vedenie FS Železiar rozhodlo založiť detský súbor, ktorých v tom čase nebolo veľa, a vychovávať si tak nových členov od útleho detstva. Dali mu meno Železiarik. Fungoval spolu so svojim starším súborom v Dome odborov VSŽ na Masarykovej ulici. Začiatky boli samozrejme kostrbaté, žiaden priestor na nácvik, kostýmy ani hudobný sprievod. Postupne sa súbor rozrastal a pribúdali členovia, kroje i choreografie. Keď bolo na jednej sále 100 detí  (1981), povedali si vtedajšie vedúce Emiliana Mrázová a Katarína Makšiová, že deti rozdelia do dvoch skupín.

 

„Bol som jeden z prvých členov, od svojich 7 až do 15 rokov. Bolo to krásne detstvo. Železiarik mi dal húževnatosť, priebojnosť, kondíciu, zdieľanie v kolektíve, boli sme úžasný kolektív, dodnes sme s mnohými v kontakte.“ Ing. Štefan Lasky, bývalý člen DFS Železiarik

Príchod Urbanovcov a vznik školy

Príchodom manželov Urbanovcov začala nová éra, kde Vladimír Urban sa ujal FS Železiar (1987 – 2024) a jeho manželka Antónia Urbanová (1991-2011) bola vedúcou detského súboru a neskôr aj riaditeľkou školy (1994 – 2011). Súkromnú umeleckú školu spolu manželia Urbanovci založili, keď po revolúcií  zanikol Dom odborov, kde roky sídlili a museli hľadať nové zdroje financovania aj spôsob fungovania. Našťastie sa im to podarilo, v roku 2005 sa škola aj súbor presťahovali do bývalej MŠ na KVP, kde sídlia dodnes. Po svojej mame prevzala vedenie školy aj súboru Železiarik dcéra Andrea Pitoňáková, ktorá vedie súbor aj školu dodnes.

„Na začiatku bolo veľmi odvážne byť umeleckou školou zameranou na tradičnú kultúru. Neboli to ľahké časy. Folklór sa dostal na okraj záujmu spoločnosti. Nikým nechcený, nepotrebný. Škola však vytrvala vo svojom presvedčení, že má zmysel venovať sa mladej generácii a vzdelávať ju v našich tradíciách, citlivo ukazovať, kde sú naše korene.“ Mgr. art. Andrea Pitoňáková, riaditeľka školy

Výnimočnosť súboru

DFS Železiarik počas celej svojej existencie bol veľmi aktívny súbor. Absolvoval ročne približne 30 vystúpení, zahraničné zájazdy (niekedy aj 2x do roka), rôzne súťaže a prehliadky. Zúčastňoval sa na folklórnych festivaloch nielen na Slovensku. Jeho účasť na FF Východná bola takmer tradíciou. Súbor uvádza celovečerné folklórne premiérové programy v Národnom divadle Košice každoročne od roku 1994.

Veľkým počinom súboru je vydávanie CD a DVD v spolupráci s ĽH Železiar s detskou ľudovou hudbou a návodmi ako učiť tancovať, ktoré sú dodnes veľmi obľúbené medzi učiteľkami z MŠ a tanečnými pedagógmi. Železiarik sa preslávil účinkovaním v niekoľkých televíznych reláciách STV (Lastovička, Eniky, beniky, či Vandrovali Hudci 1997 – 2002).

Video: Vandrovali Hudci (STV)

Cesta k disciplíne

Folklórny súbor nie je len o tanci. Je to o priateľstvách, mnohokrát celoživotných, nenahraditeľných zážitkoch zo zájazdov, súťaží a vystúpení, ale aj o ľudskosti, tolerancii, disciplíne a radosti.

„Keď sme niekde na výlet a naše deti prídu na raňajky včas a pripravené, viem, že za to vďačím súboru.“ s úsmevom hodnotí dobrý vplyv súboru na svoje deti bývalý člen FS Železiar a vedúci Fk Omladina Ing. Rudo Baran.

„Železiarik ma naučil samostatnosti a zodpovednosti. Dobrá škola do života. Nie mamka ocko sa postará, ale ja. Už ako 6 ročná som si musela pamätať, aké mám číslo kroja, kroj č. 6 a topánky č. 3, pamätám doteraz 🙂 „  Mgr. Lenka Liščinská, bývala členka DFS Železiarik a FS Železiar

 

Práca s deťmi je určite náročná, ale aj krásna zároveň. Odmenou za ňu je určite hrdosť, ktorú pedagóg cíti, keď vidí výsledok svojej práce.

 „Keď sme boli v zahraničí a reprezentovali náš kraj, Slovensko. Keď sme uvádzali výchovné koncerty pre žiakov základných i stredných škôl a učitelia nás chválili, aké máme úžasné deti. Bola som pyšná, keď sme v Taliansku na medzinárodnom festivale spievali pre taliansky rozhlas spolu so speváckym zborom Bambini di Praga. Nezabudnem, ako sme účinkovali s profesionálnymi umelcami v divadlách, či v Steel aréne na koncerte s Lúčnicou, Mirom Žbirkom a Štátnou filharmóniou Košice. Úžasný pocit je, keď sa k nám hlásia bývalí tanečníci, hudobníci, speváci a hrdo verejne priznajú aj v médiách, že začínali v Železiariku.“ hovorí o svojej hrdosti na deti Antónia Urbanová, bývala umelecké vedúca DFS Železiarik (1992 – 2011) a bývala riaditeľka SZUŠ Vlada Urbana (1994 – 2011).

“Práca s deťmi bola super, deti boli také aktívne a  spolupracovali, na sále sa vždy makalo.  Tešilo ma, že tie deti chodili na tréning preto, že chcú, nie z donútenia. Vždy bolo na skúškach  veselo.“   Emiliána Mrázová, bývala členka FS Železiar a vedúca DFS Železiarik.

Vznik nových súborov

Rozšírením priestorov a zvýšením počtu detí došlo v roku 2009 k zmenám v zatriedení detí do súborov. Deti sa rozdelili podľa veku do troch súborov.

  • Najmenšie vo veku 5 – 8 rokov navštevujú súbor pohybových hier Jazierko,
  •  deti od 9 do 12 rokov sú členmi detského folklórneho súboru Železiarik 
  •  mládež od 13 do 16 rokov pôsobí v mládežníckom folklórnom súbore Želiezko
  • Ak im folklór prirastie k srdcu, pokračujú vo folklórnom súbore Železiar.

 

 

Takto fungujú súbory dodnes a každý samostatne pri niektorých príležitostiach aj spoločne rozdávajú radosť a tradície všetkých naokolo. Vidieť ich môžete najbližšie na oslave ich výročia 18.5.2025 v Národnom divadle Košice, kde uvedú premiérový celovečerný program, v ktorom bude účinkovať viac ako 300 detí.

Umeleckí vedúci a choreografi DFS Železiarik: 

Karol Krok, Pavol Širák, Aurélia Henzélyová, Emiliána Mrázová, Katarína Makšiová, Jozef Bakšay, Alexandra Kořená, Dagmar Angelovičová, Vladimír Urban,  Antónia Urbanová,  Alena Kmecová Škodyová,  Andrea Pitoňáková (Urbanová)

Od vzniku školy (2009) sa súboru venujú viacerí pedagógovia školy, externí choreografi a členovia FS Železiar:  Ivan Zezulka, Marianna Svoreňová, Slavomír Ondejka, Lenka Gogová, Petra Smatanová, Nikola Gánovská, Pavol Durec, Mária Olejárová, Róbert Sabol, Vladimír Michalko, Zuzana Hrunková, Antónia Humeníková